Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neviem, či dnes ešte fanúšikovia brutálneho death metalu sledujú edičný plán NBR, nie je veľmi prečo, tamojší metal z povedzme že extrémnejšieho súdka je taký „festivalovo vďačný“ a „pre širšie publikum“, ale ak chcú nový, v poradí jedenásty (!) album kalifornských matadorov PATHOLOGY, tak ten vyšiel tam. A chcieť by ho mohli, cítiť síce, že vydavateľstvo si povedalo „z tohto by sa niečo malo dať predať“, ale objektívne vzaté, materiál je to kvalitný, dobre zložený, žánrovo čistý a napriek tomu, že ide o brutalitu vyššej tonáže, má viac než len starú dobrú jednu dimenziu čistej surovosti. (Kapely, ktoré ju zvládajú na majstrovskej úrovni, si s ňou vystačia a býva skvelo, ale tu je toho viac.)
Aktuálna zostava Dave Astor (bicie a šéf toho všetkého), Obie Flett (vokály), Ricky Jackson (basa) a Dan Richardson (gitary) pripravila tucet skladieb, pričom záverečná „Decomposition Of Millions“ je nadupaná inštrumentálka. O čom sa konšpiruje tentokrát, ťažko povedať, ale z názvov skladieb, dvoch textov dostupných na archívoch a obalu možno dedukovať dosť krvavú apokalypsu, mor a rozklad. Po hudobnej stránke boli PATHOLOGY typickí mohutným drvivým a temperamentným USBDM s ťažkým, jasne kontúrovaným hlbokým zvukom a šťavnatými riffmi. V tom pokračujú, neboja sa chytľavých liniek, vážnych, dramatických harmónií a melodiky. Veľmi dobre kombinujú náklepové tempá, priamočiaro vyznievajúce a pritom technické hranie a výraznú melodiku.
Tá ich hudbe dodáva pre žáner až netypickú dávku atmosférickosti a rozviatosti, „The Everlasting Plague“ je takpovediac „náladová vyvražďovačka“. Prináša momenty, ktoré mi dokonca pripomenuli 90-kovú tvorbu DEPRESY, kde aj jedna z Obieho growlových a kloktavých polôh pripomína „superlatívne disponovaného“ Dragana (stojí mi za spomenutie, že jeho výkon na novom albume DEHYDRATED je grandiózny). Brutálne kompozície bohaté na nápady, harmónie, sóla a atmosféry v odtieňoch smrti a skazy, zahrané kvalitnými hudobníkmi, ktoré nepotrebujú byť prepálené až niekam do gore-noise (čo počuť pri niektorých BDM telesách z juhovýchodnej Ázie, kde popri tom prekvapí napr. 35-kilová dievčina vydávajúca zvuky, z akých by sa silno znečistil aj emzák, ktorý prišiel s cieľom utlmiť to tu všetko). Navyše sa tu nikto nesnažil o to, aby bolo dajaké „majestátne zlo“ pre „najtemnejšie dušičky“, toto je US brutus „z tohto sveta“ a som zaň rád. (Ale noví BRODEQUIN nech to takto nenaleštia, tam chcem barbarskosť kolesa s rozmachom dopadajúceho na hnáty nejakého mamľasa, ktorý takej odmene šiel oproti.)
Predosle albumy som nepocul, tak neviem urcit ci je tu nejaka zasadna zmena pod Nuclear Blast. Zatial mi to vychadza takto a skusim aj starsie veci. Naj. skladba: Decomposition Of Millions
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.